Optimalizált építkezés
Ha száz évvel ezelőtt megkérdeztünk volna egy házépítésben jártas szakembert, biztosan azt mondta volna, hogy minden a házhely kiválasztásával kezdődik.
Nincs ez másként ma sem, annyi különbséggel, hogy sokaknak ez az első probléma a sorban, ami aztán szüli a többit.
Számtalan példát láttunk arra, hogy egy rosszul megválasztott telek, milyen későbbi lemondásokkal, nehézségekkel tudja színezni az építkezést.
Erről a témáról bővebben a cikkek között található egy leírás.
Az optimalizált építés azzal kezdődik, hogy felmérjük a pontos igényeket. Ezalatt nem egy néhány kérdésből álló ív kitöltését értem. Ez a folyamat, sok esetben hetekig tart, de kihagyhatatlan ahhoz, hogy a majdani ház valóban a megrendelő örömére legyen, és kielégítse minden igényét.
A felmérést követően logikus megtalálni azt a telket, amire a megálmodott ház felépíthető.
Persze néha már a telek rendelkezésre áll. Ilyenkor az igényeket befolyásolják a makacs tények, Helyi Építési Szabályzatok, telek tulajdonságai, adottságai, de még a szomszédok is.
Amikor sikerült a pontos igényeket megismerni, következik a tervezés legnehezebb része. Ebben a fázisban szükséges létrehozni a közös metszetét az igényeknek, az adottságoknak, és a rendelkezésre álló forrásoknak. Általánosan elmondható, hogy Magyarországon az eddigi fázisokat veszik a legkevésbé komolyan, és emiatt rengeteg tervezés zárul egy olyan tervvel, ami sem nem az, mint amit a megrendelő megálmodott, sem nem építhető meg a rendelkezésre álló forrásokból. Mégis, a legtöbb megrendelő elfogadja ezt a helyzetet, mert terhesnek érzi még egyszer azt mondani az építésznek, hogy "nem az igazi", vagy azt, hogy "erre nincs pénzünk"