InnoPanel Kft

Hogyan hitelezhető egy ingatlan?

Ismét egy sokakat érintő téma. Itt már az elején kérem a téma szakértőit, hogy egészítsék ki az általánosságokat, javítsák a pontatlanságokat!
A tradícionális technológiákkal épült épületek esetében nagy problémák nincsenek. Akár vályogból is épülhet a házunk.
Hagyományos építésnél "mindössze" azt a bankot kell megtalálnunk, akinek a mi településünk,telkünk és majdani épületünk is megfelel fedezetként. Ezt követően az építész tervez, a kivitelező épít, a bank fizet. Nyilván ez ennél azért cizelláltabb, de nagyvonalakban a folyamat így zajlik.
A mobil, modul, könnyűszerkezetes házak esetén már sokkal érdekesebb a helyzet.
Először fontos tisztázni a fagalmakat.
Magyarországon a könnyüszerkezetes háznak nevezett épületek esetében a megfelelő kifejezés a "szerelt építésmóddal készült épület"
A mobilházak és a modulházak, de még a konténerházak is ebbe a kategóriába tartoznak.
Az, hogy az a bizonyos szerelt építési mód hol és hogyan valósul meg, szinte mindegy. Ha egy konténerházat tervez egy építész, akkor a tervrajzon nem az fog szerepelni, hogy hajózási konténer, hanem az, hogy megfelelő minőségű és méretű, hegesztett acél teherhordó keret.
Ha tehát magyarországon hivatalosan szeretnénk egy épületet építeni, - legyen az akar mobil, akár modul vagy konténerház- először egy olyan kiviteli terv szükséges, ami megfelel a jogszabályoknak, rendeleteknek.
Igen ám, de attól, hogy egy épület hivatalosan épül, még nem biztos, hogy hitelezi bármely bank is.
Az oka egyszerű: az új, nem tradícionális technológiákban nem kell hinnie mindenkinek. És a bankok( egy része) nem is hisz. Számukra az a fontos, hogy a felépült ingatlan 20-30 év múlva is tudjon fedezetként szolgálni.
Ezert a hitelintézetek, főleg CSOK esetén elvárják, hogy a kivitelező rendelkezzen tanúsításokkal az épületre vonatkozóan.
Ezeket a tanúsításokat magyarországon az ÉMI végzi. A tanúsításnak 2 fő állomása van.
Egyrészt megvizsgálják a gyártó által tervezett fal,- födem,- és ( ha van ilyen) padló szerkezetet több szempont figyelembe vételével. Ez alapján elkészül általaban egy NMÉ ( Nemzeti Műszaki Értékelés), vagy ritkább esetekben ETA ( Európai Műszaki Értékelés)
Ezen dokumentumok birtokában kijelenthető, hogy a tervezett szerkezet a megvizsgált paraméterek szempontjából a megadott teljesítményeket nyújtja.
Ezt követi a második fő feladat. Ugyanis az ÉMI azt is ellenőrzi, hogy az általuk megvizsgált elemeket ( építési készleteket) mennyire képes a gyártó változatlan minőségben előállítani.
Amennyiben a gyartási folyamat megfelelő, úgy tanúsítják magát a gyártást is.
Ha egy kivitelező eljut idáig, akkor az általa készített házakat már a bankok is elfogadják fedezetként.
Fontos kiemelni, hogy egy szerelt építésmódú ház nem csak tanúsított szerkezetek összeszerelésével készülhet. Attól az még megfelel a hatályos jogszabályoknak, és hosszú évekig az otthonunk lehet. Ha viszont hitelből szeretnénk építtetni vagy akár építeni, akkor célszerű először a bankot, és csak ezt követően a kivitelezőt megtalálni.
Szerencsére a kisebb méretű mobilházak akár szabad felhasználású személyi kölcsönből is megvalósíthatók. Igaz, hogy ott nagyobb kamatokkal számolhatunk, de még mindig gazdaságosabb néhány évig kicsivel többet fizetni a saját otthonunkért, mint évekig albérletre pazarolni a pénzünket.
Ahogy azt már az elején is kértem, kommentként várom a kiegészítő, kerdező hozzászólásokat. A kerdéseket nem minden esetben fogom tudni megválaszolni, de bízom abban, hogy akad az olvasók között olyan, aki igen.